12. fejezet - Rendszerváltás
A rendszerváltás a mi életünket is megváltoztatta. Munkahelyem egyre kevesebb megrendelést kapott és a párt által odaállított vezetők a saját bőrüket mentették. Tudtam, hogy cégünk adóssága már több száz millió forintra rúgott, de a pontos helyzetet nem ismertem. Váratlanul behívtak a minisztériumba. Az államtitkár – meglepetésemre – pontos információkkal rendelkezett cégünk siralmas állapotáról és elmondta, hogy azonnali válság-kezelésre van szükség, majd köntörfalazás nélkül rákérdezett, vállalnám-e az intézetünk igazgatói posztját. Tiltakozásomra, a később sajnálatos módon kiszorított kiváló államtitkár, László Jenő csendesen visszakérdezett: „Ha senki se vállalja a nehéz kihívásokat, akkor hogyan lesz itt rendszerváltás?” Nem sokkal ezelőtt Jóska öcsémnek is választani kellett. Nem tétovázott, elvállalta az Állami Vagyonkezelőnél a mezőgazdasággal kapcsolatos munkák irányítását. Ez számomra is bíztatás volt.
Új „válságkezelő” beosztásom a családnak is keserves változást jelentett. Az igazgatóval együtt leváltott gazdasági igazgatóhelyettes a cég maradék készpénzéért egy svájci banktól váltót vásárolt és ezt magával vitte. Ma is áldom a Gondviselőt, hogy még külföldre távozása előtt sikerült visszaszerezni a cég továbbéléséhez nélkülözhetetlen tetemes összeget. A rendőrségi ügyek, számtalan per, a fizetésre váró beszállítók és munkatársak, a még meglevő szerződéses munkák irányítása és főleg a remény fenntartása, hogy közel ezer ember munkája megmaradhat, szinte megoldhatatlan, - éjszakákba nyúló - munkát jelentett.
Segítségre volt szükségem. Az ipari minisztériumi felettes, Kocsis István (a későbbi ÁVRT, Paksi Atomerőmű és BKV vezérigazgató), új ember volt, rá nem számíthattam. Bicsánszky Gézához, a Miniszterelnöki Hivatal illetékeséhez fordultam, mert ő ismerte a kutató-fejlesztő intézetek, vállalatok problémáit. Egy nagyon agilis tanácsadót ajánlott, aki segített az első nagy nehézségek (adó- és TB átütemezések, svájci váltó beváltás stb.) megoldásában. Ő ajánlotta, hogy lépjek kapcsolatba a Creditum cégből egy Gyurcsány Ferenc nevű volt KISZ vezetővel, mert a cég és az ő személyes kapcsolatai segíthetnek a MIKI egyik épületének eladásában. Az volt ugyanis az egyetlen lehetőség fejlesztő intézetünk túlélésére, ha az eladásból sikerül kifizetni az adósságokat.
Helyetteseimmel közel 100 oldalas válságkezelési tervet készítettünk, amely az épületeladáson túl a piacképtelen részlegek leépítését, számos költségcsökkentő átalakítást és a szakmai-piaci jövőképet részletezte. Ez oly jól sikerült, hogy a minisztérium felkért ennek különböző konferenciákon való ismertetésére.
Gyurcsánynak azt a feladatot adtam, hogy az épületért valamivel több, mint kétszer annyit kell kapnunk, mint amennyiért elődöm, már szóban odaígérte a börtönből nemrég szabadult Agrobank vezetőnek. Bonyolult játszma, volt ez. Számos vevő-jelölt jött és ment. Míg Feri Angliába ment nyelvet tanulni, új szereplő jött a Creditumtól. Bajnai Gordon kiegyensúlyozottabb, de érzékelhetően kisebb képességű partner volt. A vevő keresés nem nagyon haladt. Közben nagy nehézségek árán ki kellett üríteni a 4000 m2-es épületet, melynek egy részét elődöm bérbe adta több cégnek. Pár hét múlva visszajött Gyurcsány és próbált rábeszélni, hogy vezetői kivásárlással szerezzük meg magunknak a céget. Alapvetően másképp láttuk a világot. Én azon voltam, hogy minél több ember megélhetését sikerüljön megmenteni, ő viszont nem sokra becsülte a „kopott ruhás mérnököket”. Helyettesemet meggyőzte, így ő hamarosan munkatársa lett. A két volt KISZ vezető végül a Takarékbank vezetőjében találta meg az igényeinknek megfelelő vevőt. Ezzel útjaink elváltak a. későbbi miniszterelnököktől. A MIKI megmenekült és még sok évig munkát adott több száz kiváló mérnöknek.
Amikor végre az Igazgatóság új elnökével, Dr Kerekes Sándor professzorral sikerült úrrá lenni az azonnali felszámolás veszélyén és megszilárdult a részvénytársasággá alakított cég helyzete, elkezdtük tervezgetni a közös családi nyaralást. Nagyobb gyermekeink már egyre inkább „kikukucskáltak” a családból, így fontosnak éreztük, hogy mielőtt kirepülnek a fészekből, minél több közös program kösse össze őket egymással is.
Feleségem igen gondos előkészítő, szervező munkájának köszönhetően még néhány évig sikerült legalább egy hétig együtt nyaralnunk. El lehet képzelni, hogy ez nem volt egyszerű, hiszen 11 fő önellátó nyaralása még elviselhető költségen sokszor már a varázslás kategóriájába tartozott. Most, mikor már valamennyi gyermekünknek saját családja van, igazi öröm látni, hogy milyen fontos nekik is a közös nyaralás.
1992-ben azonban újabb feladat „térített el” a családtól. Volt osztálytársam, Schamschula György közlekedési és hírközlési miniszter érzékelte, hogy a sok milliárdos értékű, az ország gazdasági életét döntően befolyásoló GSM mobiltelefon pályázat kezelése az örökölt bürokráciával hosszútávra kiható károkat okozhat. Felkért, hogy szervezzek meg egy minden gyanún felül álló bizottságot és ez vegye át ennek a pályázatnak az irányítását. Feleségemmel hosszan mérlegeltük, vajon szabad-e a család rovására még egy ilyen munkát elvállalni, miközben a MIKI Rt. Vezérigazgatói feladatai is egész embert kívántak.
Párom – mint mindig – bíztatott, tud ő még többet is vállalni, oka van annak, hogy felkértek, fogadjam el a megbízást. Így aztán ő vitte el a gyerekeket nyaralni, én csak később mentem utánuk.
A minisztériumi emberek alapvetően elhibázott tendert írtak ki, arra a naív elképzelésre alapozva, hogy ha alacsony koncessziós díjat kérnek, ezt majd meghálálják a nyertesek alacsony percdíjakkal. A meghirdetett 12-12 M$ koncessziós díj a tizedét sem érte el az azonos lélekszámú Görögországban megfizetett díjnak. Ernő barátommal hamarosan Athénba utaztunk, a görög szakminiszter meghívására. Ők éppen akkortájt írták alá a GSM koncessziós szerződéseiket. Nagyon részletes és hasznos információkat kaptunk, de jött a „fekete leves”. Egyik nap közölték velem, hogy a hét végén lesz a Korinthoszi-csatorna megnyitásának centenáriuma, melyre meghívták a francia szakminisztert mint a hajdani építők képviselőjét, míg a tervezők (Türr István és Gerster Béla) méltatására, tőlem várnak beszédet. Őszintén megvallottam vendéglátónknak a nagykövetnek, hogy ilyen témára nem tudtam felkészülni, így ezt nem kívánom vállalni. Igen fellélegeztünk, mikor kiderült, hogy a francia miniszter sem akar beszélni.
Az ünnepség káprázatos volt. Egy óriás hadihajó, csodálatosan feldíszítve várta a vendégeket, a politikusokat és a diplomáciai testület tagjait. Mi megkülönböztetett figyelemben részesültünk. Óriási biztonsági intézkedések közepette megtelt a hajó és 100 ágyúlövés kíséretében áthaladt a csatornán, melynek falát szinte érinthettük a hajó korlátjáról. A túlsó végen óriási szabadtéri fogadás várt minket. A magyarokat is hosszan dicsérő beszédek után kb.100m hosszan megterített asztalok vártak.
A bizottság hónapokig dolgozott általában hetenként kétszer-háromszor este nyolctól éjfélig. Átvizsgáltuk a hozzáférhető hasonló pályázatokat, referenciákat szereztünk az egyes szolgáltatókról, és részletes gazdasági, jogi összehasonlító elemzéseket készítettünk a tenderekről. Az éjszakai hazatéréskor rendkívül jól esett az odakészített vacsora és álmából felriadó feleségem együttérző érdeklődése.
Ahogy közeledett a végső döntés határideje, egészen új helyzettel kellett szembenéznem. Egyszercsak meghívást kaptam az angol nagykövetségről. Utóbb felajánlották, hogy díszvendégként részt vehetek Francia Guyanaban egy távközlési műhold fellövésének ünnepségén. Aztán felkeresett hazánk korábbi német nagykövete ki ekkor már a Deutsche Telekom térnyerését egyengette Magyarországon. (Később Horn Gyula miniszterelnök főtanácsadójaként működött) Ö is invitált a német követségre. Az illetékes helyettes államtitkár pedig azt erőltette, hogy vegyünk be a bizottságba egy „kiváló független szakembert”, kiről kiderült, hogy egy pályázó legfontosabb tanácsadója (később az egyik nyertes műszaki igazgatója). Ezeknek befolyásolási kísérleteknek az elhárítása persze nem növelte népszerűségünket bizonyos körökben.
Ezenközben a rövid listáról kiszorult pályázók és egyes korábbi minisztériumi emberek éles támadásokat indítottak a sajtón keresztül bizottságunk ellen. Joggal éreztük úgy, hogy egy politikai-gazdasági érdekkör nem akarja engedni az egész pályáztatás előre lejátszott menetének meghiusítását. Hatalmas üzletről volt szó, hiszen ez a 3-4 év alatt megtérült vállalkozás évi száz milliárdos haszonnal kecsegtetett.
A feszültség akkor csúcsosodott, mikor az eredményhirdetés előtt kora hajnalban telefonon hívott reszkető hangon az államtitkár, hogy azonnal jöjjek a minisztériumba, mert az éjjel felkereste Antall József miniszterelnököt a német, a francia és az angol nagykövet kifogásolva, hogy sejtésük szerint nem az általuk alkotott konzorcium nyeri a tendert (jól sejtették). Bár a minisztériumban követelték, hogy azonnal nevezzem meg a nyertes két pályázót, erre – a miniszter távollétében - csak a hivatalosan meghirdetett eredményhirdetésen voltam hajlandó. A befolyásolási kísérletek sőt fenyegetések a bizottságnál nem érték el céljukat hiszen vitathatatlanul minden szempontból a legjobb ajánlatot adók mellett döntöttünk.
A nyertesek kihirdetésével nem fejeződött be a munka. Ki kellett alakítani és meg kellett vitatni a 15 évre szóló koncessziós szerződéseket úgy, hogy abban minden pályázati vállalás szerepeljen és kellő biztosítékot adjon azok teljesítésére is. Nagy kő esett le a szívemről, mikor 1993 október végén a Közlekedési, Hírközlési és Vízügyi Minisztérium aláírta a szerződést a Westel 900 és a Pannon GSM konzorciumával.
Talán a szép sikert hozó bizottsági tevékenység is okozta, hogy hamarosan újabb ajánlatot kaptam. Az ország legnagyobb elektronikai vállalata, a privatizáció küszöbén álló Magyar Távközlési Részvénytársaság igazgatóságába hívtak. Ismét sokat gondolkoztunk együtt a családban. Mikor végre elismerést vívtunk ki munkatársaimmal a válságkezeléssel talpra állított MIKI RT-nél, mikor nekikezdhetnénk házunk tetőtere beépítésének, hogy felnőtt gyermekeinknek végre lehessen saját szobájuk…egy óriás vállalat vajon mennyit hagy meg belőlem családomnak.
Furcsán hangzik, de nem mi döntöttünk. 1993 őszén a Kempinski szállodában egy szakmai összejövetelen hozta valaki a hírt, hogy a rádióban hallotta én vagyok a nagyvállalat új elnöke. Pár hónap múlva a Matáv két új tulajdonosának a Deutsche Telekomnak és az Ameritechnek képviselői meghívtak – feleségemmel együtt – a lillehammeri téli olimpiára. Csak a -25 C fokos Norvégiában jöttünk rá a szintén meghívott Láng János vezérigazgató helyettessel, hogy a meghívás segítségével döntötték el, hogy melyikünket látnák szívesebben vezérigazgatóként.
Számomra emlékezetes egybeesés volt, hogy szinte napra pontosan akkor választottak vezérigazgatóvá, mikor az újonnan kiépített rendszeren elindult a GSM mobiltelefon szolgáltatás. Elnök-vezérigazgatóként az eddigieket is messze meghaladó munka és felelősség hárult rám egy olyan közegben, amely már a (tőlem igen távol álló) politikával is szoros kapcsolatban állt. Bár a MÁV és a Posta több embert foglalkoztatott, a MOL pedig nagyobb pénzügyi forgalmat bonyolított, de bevételeit és mintegy 23 ezer fő munkatársát együttesen tekintve akkor ez volt a legnagyobb magyar cég. Egy olyan – hirtelen nemzetközivé vált – bürokratikus nagyvállalat, melynek mobilizálása hirtelen kulcskérdéssé vált az ország jövője szempontjából. A telefon ellátottság csak Lengyelországban és Albániában volt rosszabb. Nálunk 100 lakosra csak 10 telefon jutott miközben Európa legtöbb országában ez a szám 40 fölött volt.
. Két év alatt közel egy milliárd dollár hitelt vettünk fel európai és amerikai bankoktól. A hatalmas pénzeket mozgató fejlesztések eredményeként a telefon fővonalak száma – mely 1990-ben nem érte el az 1 milliót ( ráadásul ennek fele a fővárosban volt) – 1995-re meghaladta a 2 milliót. Korszerű szervezet felépítésre és gazdálkodásra állítottuk át a MATÁV-ot miközben nekem gondosan ügyelni kellett a három (magyar, német és amerikai) tulajdonos eltérő érdekeinek harmonizálására.
Szegény párom hirtelen nem is tudta mit mondjon, mikor az utcán megállította egy szomszéd: „Mondja nem félnek maguk?” „Miért félnénk?” „Hát hogy a férje elvállalta ezt a pozíciót.” Azt is viselni kellett a családnak, mikor olykor este megszólalt a telefon és ismeretlenek szitkozódtak. Ilike azonban nem félt, sőt a háztartás és a gyereknevelés napi munkája mellett irányította a tetőtér ráépítést és még az én 50 éves születésnapom csodálatos ajándékát is volt energiája megszervezni. Felejthetetlen tíz napot töltöttünk a kanadai körúton Calgarytól a Sziklás hegységen át Vancouverig.
Munkám is számos utazással járt, hiszen a hitelekhez meg kellett nyernünk a befektető bankokat un. roadshow-kon. Jártam Londonban, Párizsban, Berlinben, Frankfurtban, Münchenben, Haifában, Washingtonban. Ezekhez a rendkívül megterhelő utazásokhoz képest felüdülést jelentettek a szakmai utak Bécsbe, Prágába, Varsóba, Ljubljanaba, Jeruzsálembe. A legnagyobb élményt talán New York-i utam jelentette, mert a várost ugyan nyomasztónak találtam, de az ENSZ székházában a MATÁV eredményeit elismerő amerikai kitüntetést vehettem át. A tiszteletünkre rendezett ünnepség, melyen beszédet is kellett mondanom, rendkívül emlékezetes maradt.
Az 1994-ben hatalomra került baloldali kormány heteken belül leváltotta a legnagyobb intézmények és vállalatok vezetőit. Engem is lemondásra szólított fel Lotz Károly szabaddemokrata miniszter, azonban a külföldi tulajdonosok erősen védtek. A világ legnagyobb távközlési szolgáltatója, a Deutsche Telekom és az Ameritech elnök-vezérigazgatói a kormányváltást látva magánrepülőgépen jöttek Budapestre és bíztattak, hogy ne hagyjam magam. Velem kívánnak tovább dolgozni. Az egyik kormánypárt, a Szabad Demokraták Szövetsége azonban minden áron nagyobb befolyást akart szerezni a MATÁV-ban. Ez egy éven át nem sikerült.
Amikor a külföldi tulajdonosok rájöttek, hogy ettől a kormánytól mélyen áron alul megszerezhetik a cég többségi tulajdonát, változott a stratégiájuk. Ezidáig ugyanis – magyar érdekeket tekintve – rendkívül kedvező volt a helyzet
. A két befektető számos szakmai és szervezeti kérdésben átadta tapasztalatát, valamint jelentős beruházásokat hajtott végre a későbbi profit reményében. A többségi tulajdoni hányaddal azonban a távlati tervek és az irányítás magyar kézben maradt. Amikor a korábban már említett volt bonni követ 1 milliárd márka gyorssegélyt szerzett a Kohl kormánytól, megpecsételődött a MATÁV sorsa. Levelet írtam Suchmann Tamás miniszternek ecsetelve, hogy a magyar távközlés kiárusítása – beleértve a nemzetbiztonság szempontjából igen érzékeny kormányzati hírközlést is – súlyosan sérti az ország szuverenitását. Nem tudni kinek a kezén, de levelem eljutott a külföldiekhez is. Ettől kezdve már nem álltak ellen a szabaddemokraták leváltásomat szorgalmazó igényének. Távozásomkor igen jól esett a számtalan honi és külföldi levél, melyben megköszönték munkámat. Sokan kiemelték, hogy a nagyvállalat telefonhálózat fejlesztése – irányításom alatt - óriási pozitív változást hozott az ország életében. Ezt még a baloldali kormány miniszterelnöke, Horn Gyula is köszönte.
A német tulajdonos méltányos volt velem. Távozásomkor rögzítettük, hogy szakmai ismereteimre szükségük van, így tanácsadóként, még mintegy öt évig kapcsolatban maradtam az időközben Magyar Telekom-ra átkeresztelt céggel.
Nagy hatalmú poszton töltöttem el két évet. Ünnepségeken, rendezvényeken kellett beszédet tartanom itthon és külföldön is. Találkoztam miniszterelnökökkel (Boros Péter, Horn Gyula), tárgyaltam miniszterekkel és nagykövetekkel. Számtalan (addig sose hallott) „ismerősöm” támadt. Nem győztem kibújni a reprezentációs meghívások alól, ahol persze többnyire telefonvonalat kértek tőlem. Különösen kínos volt elutasítani mikor miniszter, vagy éppen Antall József főtanácsadója kért soron kívüli telefonvonalat. Az azonban nagyon jó érzés volt, hogy számos egyszerű „kisembernek” - kik jogorvoslatért hozzám fordultak - sikerült elérnem, hogy jogos és méltánylandó indokaiknak megfelelően beszereljék a sok éve várt telefont. Mindent egybevetve nem voltam elkeseredve, mikor felálltam a titkárságot, sofőrt és olykor hajbókoló embereket jelentő állásból. Hiszen nem azért dolgoztunk sokan, keményen hogy a MATÁV teljes egészében német tulajdonba kerüljön s így az az óriási profit, amit a vezetékes telefon, TV, internet valamint a Westel 900 (ma mát T mobil) GSM szolgáltató termel, nem a magyar gazdaságot, hanem a német tulajdonosokat gazdagítsa.
Időközben nagyobb gyermekeink már a diplomához közeledtek és sorra szereztek jogosítványt (ezt a szép érettségi eredményekért kapták). A kilenc növekvő gyermek mellett rövid időre se maradhattunk kereset nélkül, így a feleségemmel ismét nagy fába vágtuk fejszénket: magánvállalkozást, betéti társaságot alapítottunk ketten. Míg én a szerződéses munkákat igyekeztem megszerezni és elvégezni, ő vállalta a könyveléssel és egyéb (nem kevés) bürokratikus feladattal járó munkákat. A háztartás vezetése mellett hősiesen beiratkozott egy igen hasznos könyvelői- és számítógépes tanfolyamra, ahol még a vállalkozások jogi kérdéseiről is sokat tanult.
Nagynénémet, Iduka nénit mindig meglátogattuk, ha olykor sikerült eljutnunk a Balatonhoz. Nagy példakép volt ő számunkra, hiszen János bácsival ők is kilenc gyereket neveltek fel, sokkal nehezebb körülmények között, mint mi. Mind a kilencen szorgos munkával és kitartással szépen érvényesültek és meleg családi fészkeket alapítottak. Szüleik boldogok voltak, mikor unokatestvéreim sorra „körül építették” nyaralóikkal a balatonarácsi szülői házat. Iduka néni 1997-ben, János bácsi két évvel később tért meg Teremtőjéhez.
Keresztapám is elfáradt. Hosszas és fájdalmas kórházi kezelései súlyos keresztet tettek a vállára, amit türelemmel viselt. A jó Isten biztosan javára írja majd. Sok jót kaptam és sokat tanultam tőle. Hálával emlékszem rá, hogy még (már említett) emlékiratában is szeretettel nyilatkozott Jóska öcsémékről és rólunk:
„Unokatestvéreim közül Tomka Jóskával és Tomka Emillel vagyok bensőséges viszonyban.
Emillel, akinek keresztapja vagyok különösen házassága előtt kerültem közeli kapcsolatba. Csodáltam kitűnő eszét, kedvességét és rátermettségét. Nagyon örültem, hogy Ilikével kerültek össze és, hogy ezzel a csodás kis teremtménnyel ilyen kitűnő kilenc gyermeket képesek nevelni.
Tomka Jóskát még diák korában szemeltem ki örökösömnek. A felesége, Ildikó is nagyon a szívemhez nőtt. Az ő három kislányuk örökli a Virág Benedek utcai ingatlant. A berendezést nem öröklik. Arról a kettőnk közül utolsónak maradónak kell intézkednie.”
Keresztapám 1998 elején hagyta magára Piculit, ki azóta is csodálatos szeretettel és rendkívül nagyvolnalú támogatással tartja számon a család minden tagját. Az Ő javaslatára döntött úgy keresztapám, hogy lányunkra, Kiki bácsi keresztlányára hagyja Szent István Park-i lakásukat.
A 90-es évek második felében két gyermekünk megházasodott és így a családalapítások, a lakásproblémák megoldása és az első unokák új feladatokat és új örömöket hoztak a család életébe. Nehéz időszakok után mondhatni romantikus hónapok köszöntöttek ránk. Újabb gyermekeink jártak főiskolára (végül mind a kilenc felsőfokú végzettséget szerzett) és újabb új „családtagok” tűntek fel a láthatáron. Ez utóbbi változásról már régóta sokat beszélgettünk párommal. Aggályoskodtunk és féltünk, vajon hogy fogjuk fogadni mikor majd gyermekeink sorra (megmutatják?) bemutatják a „vele járok”-at. Vajon ők hogy fogadnak el bennünket? Vajon elviszik-e messzire a testvéri közösségből a „barátom”-at, „barátnőm”-et, vagy belesimulnak? Vajon értékrendünk is vonzó számára gyermekünkben vagy esetleg nemcsak idegen de esetleg számunkra taszító értékrend a sajátja? Vajon sikerül-e a mátkaság idején a két családnak is elfogadni, becsülni egymást? Vajon sikerült-e gyermekeinkkel tudatosítani hogy a párválasztás, a családalapítás életre szóló nemcsak a hit, vagy a hagyomány miatt, hanem mert a családi összetartozás mindenkinek a személyes érdeke is. Vajon sikerült-e megmutatnunk gyermekeinknek mennyi megkeseredett „gyermekét egyedül nevelő anya” mennyi válásban tönkrement vagy akár hajléktalan apa, mennyi egykét felnevelő öregotthonban sínylődő néni és bácsi vesztese annak, hogy egyszercsak már nem akart áldozatot vállalni és nem becsülte a családot…
Igen féltünk hogy alakul, kik lesznek majd gyermekeink párja.
Hitünk szerint elsősorban a Gondviselő Istennek köszönhetjük, de valljuk, hogy nagyszüleink, szüleink sőt nagybácsik, nagynénik mind biztos alapot nyújtottak ahhoz, hogy a család örömét továbbadhassuk és ma már elmondhassuk, hogy nemcsak vőket, menyeket, hanem új családtagokat, új gyermekeket kaptunk, akik szívesen vannak egymás társaságában és büszkék arra hogy ennek a nagy családnak a tagjai.
A második esküvő önfeledt vigasságát hamarosan kétségbeejtő hír feledtette. Első gyermeküket váró fiunknál rákot állapítottak meg. Több operációt, majd ismételt kemoterápiás kezeléseket követően rokoni segítséggel Franciaországban is megvizsgálta egy neves specialista, de már ő se tudott reményt nyújtani, legfeljebb egy még intenzívebb kemoterápiát…A kezelések iszonyú megterhelése és mégis haszontalansága tapasztalatával ezt fiunk már nem vállalta, inkább természetgyógyász módszerrel lé kúrába kezdett (melyet vele csinált feleségem is). Több mint tíz kilót fogytak pár hét alatt, de állapota javulni kezdett. A család, az új rokonok, a barátok, a munkatársak és még sokszáz jó ismerős imádkozott a gyógyulásáért. Hisszük, hogy az ima ereje hegyeket mozgathat, de aki nem hisz ebben annak is látnia kell milyen hatalmas erőt ad a gyógyuláshoz a család, a barátok, munkatársak együttérzése, támogatása, szeretete. Bár még évekig nem mertünk megnyugodni, csodálatos megkönnyebbülés volt, mikor az orvosok is elismerték a megmagyarázhatatlan gyógyulást.
A 2000-es évek elejét újabb diplomák és újabb vőlegények színesítették, hogy aztán főjjön a szülők feje, mikor két év alatt hat esküvőt, hat lakodalmat kellett megrendezni. Igaz, mindketten már nyugdíjasok voltunk, de azért ez nem sikerült volna széleskörű családi összefogás nélkül. Rövid időn belül hat új családi fészket kellett kialakítani. És persze az építkezések, berendezkedések, nagyobb lakás keresések ma is tartanak. Boldogan tapasztaltuk és tapasztaljuk, hogy senki se keres mentséget ha a másiknál építkezni, költözködni, villanyt szerelni, festeni, gyereket őrizni, fát kivágni, autót , számítógépet javítani, vagy éppen orvosi ellátást kell nyújtani. Mikor egy-egy születésnap alkalmat ad a közös műsorra, kirándulásra, megvendégelésre, szinte versengenek az ünnep fényének növelésében.
A kommunista hatalom – mit más családok ezreit is – meg akart törni minket, de hiába lehetetlenítette el Édesapám képzettségének megfelelő munkavállalását, gátolta továbbtanulásunkat. Két bátyám egyetemi tanárként, öcsém és én gazdasági vezetőként szereztünk országos hírnevet és húgom is széles körben elismert képviselője szakmájának.
Ha azt kérdik tőlem, mi segített át az élet nehézségein, akkor a válaszom: elsősorban Isten szeretete, ami minden embert átölel. De ha azt is kérdik, hogy mi az, ami a mi családunk céljait, tetteit alakította, akkor meggyőződéssel állíthatom, hogy a szüleinktől kapott értékrend alapján – mely generációk hosszú során formálódott - a kettőnk szerelméből kibontakozó család az, ami nemcsak átsegített minden nehézségen, de egy boldog életet is biztosított számunkra.