Fiatal szülők bíztatása

Minden édesanya szeretné boldognak látni gyermekét.

A történelem folyamán a szülők sokféle módon igyekeztek megalapozni gyermekük jövőjét. Átadták saját ismereteiket, szaktudásukat, jó tanárokra, mestrerekre bízták gyermekeiket. Nagy súlyt helyeztek arra, hogy leányaik, fiaik megértsék, eltanulják: az édeasanya és édesapa egymást kiegészítő munkáját, mely megteremti a feltételeket a család létfenntartásához,  közös és személyes örömeihez. Legfontosabbként életükkel bizonyították, hogy a több generációs családi összetartás a legbiztosabb támasza, záloga a nyugodt boldog életnek.

A 21. században a szülők már nem akarják átadni szaktudásukat (döntse el a gyerek mi akar lenni), mesterek már nincsenek és a tanárok a lakóhely szerint adódnak. A szülőknek (még ha együtt élnek is) többnyire saját munkájuk köti le figyelmüket s külön-külön igyekeznek gyermekeik kedvében járni. Mintha a jövő megalapozásának egyetlen útja csak a  pénz adomány és az ajándékozás lehetne  A családok száma tragikus csökkenésével, a szülői kapcsolatok szétszakadásával, megszakadni látszik a boldog élet titkának továbbadása.

A közgondolkodásra  veszélyes hálót vetett a liberálisok, csak önmagunk érdekeire alapozó „szabadság” hiedelme és ez alól nem könnyű kibújni. A háló alatt ott bolyonganak a „szabad” szülők „szabad” egyke gyerekei. A szülők megöregednek és nincs aki segítsen nekik, mert a gyermek ”elszabadult”. A gyerek boldogulásához társat keres, de az hamarosan „szabadságra” megy, mert nem találta meg a boldogságot.

Mi hát a megoldás? Mit tehetnek Magyarországon a 21. században a szülők ha biztosítani akarják a maguk és gyermekük boldog jövőjét.

Az elveszni látszó titok az egyetlen biztos megoldás:

 

AJÁNDÉKOZZÁK MEG GYERMEKÜKET TESTVÉREKKEL

NyomtatásE-mail

Boldogság kulcsa a CSALÁD

 "A család olyan szó, amelynek a jelentésében benne van a biztonság, a sziklaszilárd alap, az a hely, ahová hazamehetünk, amelyben felnőhetünk..., amelyből kirepülhetünk, de mégiemlékszünk rá és belekapaszkodhatunk..., mert amit ott hallottunk, örökre megmarad a fülünkben és a szívünkben..., az emlékek színes szoborként egy életre belénk vésődnek, apró, csillogó színű szilánkokból, amelyek némelyike ugyan haloványabb, sőt néha egészen elhalványul, olyannyira, hogy már-már elfelejtjük..., ám teljesen sohasem merülnek feledésbe. Ez az a hely, ahol elkezdődik az életünk, és ott szeretnénk, ha véget érne."

Danielle Steel

NyomtatásE-mail

Nagycsaládos édesanyák kitüntetése

Az idei Anyák Napja  elmúltával levelet írtam a miniszterelnöknek, a házelnöknek és az illetékes miniszternek az alábbiak szerint javasolva nagycsaládos édesanyák kitüntetését. E levelek eredményeként fogadott Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár és ígéretet tett javaslatom megfontolására.

 

J A V A S L A T

 

Kormányzat által nagycsaládos édesanyáknak adható ”Az önfeláldozás rózsája” kitüntetés alapítására Anyák napja méltóbb megünneplésének keretében.

 

Végigtekintve a hazánkban adható ill. az elmúlt években átadott kitüntetésekre, azt láthatjuk, hogy a tevékeny élet szinte minden területén találtattak kitüntetésre érdemes kiemelkedő, példamutató személyek.

Úgy tűnik mégis vannak olyan példamutató és áldozatos életek, melyek a teremtés eredményét tekintve felülmúlnak minden más tevékenységet, mégis mindezidáig méltatlanul kívül estek a díjazottak körén.

Legkevésbé sem kívánom csökkenteni bármely magyar kitüntetett erkölcsi, szellemi, kulturális vagy anyagi eredményei mögött álló hatalmas munkát sőt inkább azt állítom, hogy a 7-9 (vagy ennél is több) gyermeket szülő és felnevelő édesanyák legtöbbje is kimagasló erkölcsi, szellemi, kulturális és anyagi értékeket biztosít a társadalomnak.

Általánosítani természetesen e körben sem lehet, mégis jobban megvizsgálva a nagycsaládosokat, számtalan szívmelengető példát lehet találni, ahol nemcsak felneveltek (maguk építette házban, igen áldozatos élettel) másfél tucat gyermeket, de a diplomáig fogták a kezüket, hogy aztán hasznos, önálló sokszor nagycsaládos tagjai legyenek a társadalomnak.

 

Ha négy kétgyermekes családnak a társadalom által nyújtott kedvezmények összességét  megpróbáljuk összehasonlítani egy 8 gyermekes család kedvezményeivel döbbenten tapasztalhatjuk az utóbbi összeg töredéke az előzőnek.

Az édesanyák családszeretete, önfeláldozása természetesen pénzzel nem mérhető.

A társadalmat képviselő kormányzatnak azonban ki kellene fejeznie köszönetét és elismerését az olyan életért, az olyan munkáért, melynek töredéke (pl. 3 gyermek) esetén is számtalanszor halljuk, hogy szinte elviselhetetlen terhet jelent.

 

Javaslom tehát egy új, nagycsaládos édesanyáknak adható kitüntetés alapítását, melyet 2017 Anyák napján adnának át először.

Egy ilyen kitüntetés alapítása megértethetné a társadalommal, hogy az édesanyák családban végzett áldozatos és nehéz munkája legalább ugyanolyan értékes, mint más munka.

Mint tudjuk, a kirakatfénybe helyezett példa (ami még ráadásul kitüntetéssel elismerést is kapott) ragadós. A gondos kiválasztás utáni kitüntetés átadások igen jó nyomatékot adhatnak a  kormányzati családpolitikának, a népességgyarapodás elősegítésének.

 

Budapest, 2016. május 8.

                                                                            Tomka Emil

                                                                 1125 Budapest, Sárospatak út 18

NyomtatásE-mail

Anyák napja

Az idei Anyák Napja  elmúltával levelet írtam a miniszterelnöknek, a házelnöknek és az illetékes miniszternek az alábbiak szerint javasolva az Anyák Napjának méltóbb megünneplését. E levelek eredményeként fogadott Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkár és ígéretet tett javaslataim megfontolására.

 

J A V A S L A T

 

Anyák napja méltóbb megünneplésének kormányzat által kezdeményezett jogszabályban való rögzítésére.

 

A kormányzati stratégia egyik sarokpontjának tekinthető új családpolitikát nem elég csupán gazdasági, pénzügyi oldalról alátámasztani. Legalább ugyanolyan fontos a közgondolkozás megváltoztatása a család lelkéről: az édesanyák szerepéről.
Indoklás:

1. A népi megfogalmazás a családot a gyerekszámmal definiálja: „Hány családja van?”
 Mivel a gyermekszülések vállalása elsősorban mégis csak az édesanyákon múlik, a családpolitikának nagyobb figyelmet és megbecsülést kell fordítania az édesanyákra.

2. A XX. század óta egyre erősödő liberalizmus a női nem ünneplésével igyekszik kiszorítani az anyaság megbecsülését. Az ENSZ világnapjai között nincs Anyák napja de van Nemzetközi Nőnap.

3. Nálunk is beidegződött a társadalom és gazdaság minden szervezetébe a nőnapi virágköszöntés, míg az Anyák napját legfeljebb a köznevelés iskoláiban, óvodáiban ünneplik. (Ez utóbbiról is csak a II. világháború előtt született jogszabály most hiányzik pl. a 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletből)

4. A több gyermek vállalásával azaz a családban (lásd. 1. pont) végzett sok fizetett állás tevékenységénél nehezebb munkát a pénz-központúság lekicsinyli, ellehetetleníti. Csak a fizetett tevékenységet tekinti munkának.

5. Egy gyermeket szülni, édesanyává válni gyönyörű csoda. Két vagy 3 gyermek már igazán szép család. Az azonban bántó, sőt sértő amikor a jog  az öt, hét, kilenc, tizenöt gyermekes édesanyákat, családokat „3 vagy több gyermekes” jelzővel illeti s ennek megfelelően a kedvezmények nagy része is megreked, vagy alig növekszik 3 gyermek felett.

6. Már  3 gyermeket szülő édesanyasághoz is bátorság kell, de sokkal inkább a még nagyobb családokhoz, hiszen vagy primitívnek, vagy bigottnak jobb esetben „csak” felelőtlennek tartják.

7. Amíg nem tiszteljük sokkal, de sokkal jobban az édesanyákat, amíg a közgondolkozás szerint a dolgozó házastársak közül a nő egyik plusz terhe csupán a gyerekszülés, addig nem a népességszaporulat növekedése, hanem a válások, a hajléktalanok és az öngyilkosságok számának növekedése várható.

8. Amíg nem teszünk azért, hogy az édesanya, a szülők tisztelete, megbecsülése holtig tartson, addig egyre nagyobb teher hárul a társadalomra az időskorúak ellátásában.

 

Jelentős lépés lehetne a családpolitika megerősítésében, az Anyák napja méltóbb megünneplése nem csak a köznevelés intézményeiben, hanem a gazdaság, a kultúra, az állami intézmények stb. minden szervezetében. Anyák napját ünnepelve

-         rendezvényeket lehetne szervezni kifejezetten az édesanyák kikapcsolódására,

-         lehetne pályázatokat kiírni és értékelni otthoni munkáért fizetést kapó édesanyáknak,

-         lehetne családi és több generációs képekkel fotókiállítást rendezni

-         a média bemutathatna példákat idős édesanyák gyermeki támogatásáról,

-         a média bemutathatná a többgyerekes édesanyák egy teendőkkel agyonzsúfolt napját,

-         a gazdaság szereplői közzé tehetnék az édesanyákat segítő programjaikat

-         önkormányzati, munkahelyi ünnepség keretében lehetne kitüntetni édesanyákat,

-         újonnan alapított kormányzati kitüntetéseket lehetne átadni nagycsaládos édesanyáknak.

Budapest, 2016. május 8.

                                                                                  Tomka Emil

                                                                       1125 Budapest, Sárospatak út 18

NyomtatásE-mail

Mit gondolunk a családról

2015. október 4. és 25. között a Vatikánban, A család hivatása és küldetése az egyházban és a mai világban témában tartják a XIV. Rendes Püspöki Szinódust.

Ferenc pápa felszólította a hívőket szerte a világon, hogy javaslataikkal segítsék a sinodusnak, azaz a világ különböző vidékeiről kiválasztott püspökök gyűlésének a munkáját. Mi az alábbi levelet juttattuk el a Vatikánba.

Tisztelt General Secretariat of the Synod,

 

Felbátorodva a felhíváson az alábbiakban szeretnék néhány javaslatot tenni az „Instrumentum laboris”-hoz.

Felvetéseim a Lineamenta  II/18, 21 és III/23, 26 30 42  kérdésekhez kapcsolódnak.

 

Az évezredek során kialakult és jól működött család intézményének hagyományos módon történő népszerűsítése, netán erőltetése valószínűleg hiábavaló. A társadalom jelentős (talán nagyobb) része már szétszaggatott, egyáltalán létre sem jött, vagy sokadik összetételű „család”-ban él. Ez a tényhelyzet a családi élet népszerűsítésének csak olyan megközelítését teszi lehetővé, mely nem marasztalja el a jelen párkapcsolatokat, és mégis megmutatja, hogy a boldog és tartalmas élet a családi kapcsolatban valósítható meg.. "Éppen ezért – anélkül hogy csökkentenénk az evangéliumi eszmény értékét – irgalommal és türelemmel kell vezetni azon személyek növekedésének a szakaszait, akik napról napra építik önmagukat.” (Evangelii Gaudium, 44)

A párkapcsolatokra vonatkozó közgondolkodást úgy kellene – nekünk keresztényeknek - a családi élet felé terelni, mint amikor színes és érzékletes úti beszámolókkal mutatnak be egy nyaralóhelyet. Erről a helyről mindenki sokat hallott már (jót és kevésbé jót is), de ha olyan - előnyöket és hátrányokat is bemutató - tárgyilagos beszámoló üti meg a fülét, mely felkelti az érdeklődését, akkor nagyobb az esélye annak, hogy maga is meg akar próbálkozni vele. Úgy gondolom a papságnak elkötelezett, civil, családcentrikus „szakértőkre” tanúságtevőkre van szüksége, kik különböző aspektusokból képesek hitet tenni a családi élet előnyei mellett, kik „előhívják a család iránti vágyat”.(Lineamenta I/6)

 A család, mint a civil közösség alapja.

 

Prédikációkban, etika tantárgyban, osztályfőnöki órákon, , internetes fórumokon stb.  kellene rámutatni arra, hogy mi emberek, mint társas lények, mint a társadalom tagjai nemcsak egymásra vagyunk utalva, de együtt (ma szeretik úgy mondani „team”-ben) sokkal többre vagyunk képesek. Az alkalmi közösség is hasznos, de mennyivel nagyobb dolgokra képesek az életre szóló közösségek a családok, ahol két-három generáció és oldalági rokonság is bekapcsolódik a közös célok megvalósításába.

A család, mint a generációk összetartó közege.

 

A családok és élettárs kapcsolatok problémái nem magánügyek hiszen az egész társadalmat, (azaz mindannyiunkat személyesen is) terhelik a következményei (öregotthonok, árvaházak, javítóintézetek stb.) Beszélni, írni, tanítani kell arról: „Apádat és anyádat tiszteljed, hogy hosszú életű légy a földön”, hogy ők is hosszú életűek legyenek a földön…A nevelésben az oktatásban hangsúlyosabbá kell tenni a felelősséget felmenőinkért és gyermekeinkért, már csak azért is mert mi is megöregszünk egyszer és gyermekeinkre szorulhatunk.

A család, mint  gazdasági egység

Az a gyermek, kinek tartásdíj, egyedül nevelő anyuka, apa barátnője, mostani apukám gyereke stb. fogalmakból kell összeraknia az együttműködésre és  gazdálkodásra vonatkozó ismereteit, akinek ingáznia kell anya és apa lakása között, aki már nem is tudja melyik „apukától” kapta a játékát, az szinte kivédhetetlenül önzővé válik és többnyire egyedül kell megküzdenie a felnőtt világ kihívásaival (munkahely, lakás stb.).

Többet és részletesebben kell szólni a világi és egyházi oktatásban, a médiákban, az interneten, a civil összejöveteleken és fórumokon a családi összefogás, a családi gazdálkodás előnyeiről. Világgá kell kiáltanunk, hogy egészen másként fejlődik annak a gyermeknek ismerete az értékről, munkáról, pénzről, vagyonról, ki azt látja, hogy anyu, apu, nagymamák és nagypapák energiái és pénze egy közösséget éltetnek, melyből mindenki szükséglete szerint kap. Aki úgy nő fel, hogy számtalan eszközt, bútort közösen használnak, tehát csak egy kell belőle. Ebben az érdekhajhászó világban fel kell mutatnunk, hogy a család kiváló helye az „egyet fizet sokat kap” lehetőségnek?

A család, mint az „önmegvalósítás” legjobb terepe

 

„A keresztény közösség hatékonyan megéli-e a szolidaritást és a szubszidiaritást? Milyen módon? Elég bátor-e jó megoldások felvetésében társadalompolitikai szinten? (Lineamenta III/42) Végre komoly tájékoztató munkával, tanúságtételekkel el kell tüntetni a buta kérdést: „Dolgozol vagy otthon vagy?” Az akárhány gyermekkel otthon-maradó édesanyák többnyire sokkal többet dolgoznak, mint egyes ”dolgozó nők”, kik közül sokan aztán az óvodán, iskolán kérik számon, amit maguk elmulasztottak.

A házassághoz, a családhoz is merni kell és nagyot lehet nyerni. Döbbenetes, hogy ezt mennyien nem értik. A felnőtté váláshoz tanulni kell,  akkor is ha „utálom az egyik tanító nénit”… A sportolók  elfogadják az edző„gyilkos”gyakorlatait, mert elsők akarnak lenni… Az emberiség zöme beosztottként dolgozik és elviseli a főnők időnkénti zsarnokságát, mert meg akarja tartani az állását, mert magasabb beosztást, jobb fizetést, tartalmasabb életet akar... Meg kell értetnünk a párkapcsolat mai divatja után futó emberrel: lehet kitérni a házasság elől, lehet feladni szerelmet és ígéreteket, ez talán pillanatnyi „sikert” jelent…de tele van a világ a hozzá hasonló vesztesekkel, kik nem mertek semmit vállalni, hogy nyerjenek.

Ez az a terület, ahol még inkább szükség van a tanúságtevő, világiakra. Számtalan példát láthat, hallhat mindenki szép karriereknél, hogy család a legmegbízhatóbb segítség a munkamegosztáshoz, hogy a siker a házastárs támogatásának köszönhető.

 

Budapest, 2015. Nagyszombat                                      Tomka Emil és felesége

                                                                                      (9 gyermek, 30 unoka)

 

NyomtatásE-mail