2. fejezet - I. Világháború és tanácsköztársaság
1914 július végén – az általános mozgósítással - Ferit behívta a 72-ik sz. hadkiegészítő parancsnokság s a 13-ik honvéd gyalogezredhez Pozsonyba. Egy percig sem tétováztam. Megmondtam neki, hogy vele megyek. Így esett, hogy – miután első gyermekünk csecsemőként meghalt – Ida leányunk Pozsonyban született 1915-ben.
A háború, a 3 év katonáság igen megviselte huszár főhadnagy férjem. Ö beteg volt, én pedig második gyermekünket vártam, így olyan lakhelyet kerestünk, ahol mindkettőnket megfelelően ellátják. Még a háború előtt olvastam egy szanatóriumról: „Buda legszebb részén, pormentes, ózondús levegõjű helyen, a csendes és elökelő Városmajor-utcza végén, a Svábhegy oldalán, erdõtõl környezetten, egy gyönyörű szanatórium nyílott meg a nyár elején, a János Szanatórium, amelyet nagyítás nélkül méltán lehet az asepsis diadalának nevezni. A modern, a legtökéletesebb, a ténykedéseiben biztos orvosi tudománynak nem palotája, hanem temploma ez a szanatórium, mely díszére válik a magyar gyógyászat fejlődésének.”(Ma Szív és Érsebészeti Klinika) Itt operálta meg sikeresen Verebélyi professzor Feri epéjét és itt született meg 1917 július végén Mária. Mikor mind a négyen kissé megerősödtünk visszatértünk Törtelre. Szomorú látvány fogadott. A ház kifosztva és ráadásul sok helyen meg is rongálva
Sógorom, ki a háború miatt tért haza gyógykúrájáról – itthon valóra váltotta diákkori álmát, 1915-ben Táltos néven vállalatot alapított, hogy kiadója legyen a sarjadó új magyar irodalomnak. Szíj Rezső (református lelkész, az Országos Széchényi Könyvtár főkönyvtárosa.) így ír Lacika könyvkiadójáról a Magyar Könyvszemle 85. évf. 1. szám 1969. Jan.-Márc. számában:
„Ebben az időszakban nem található még egy olyan kiadó (leszámítva a munkatársai műveinek kiadására alakult Nyugat könyvkiadót), amely kizárólag a kortárs magyar irodalom megjelentetését tűzte volna célul maga elé.
Az első világháború alatt — az irodalom németellenessége a körülményekhez képest igen élesen jelentkezett, s a német befolyástól való függetlenedés törekvése a könyvművészet területén is kezdte éreztetni hatását. Farkas László a német könyvművészettel szemben magyarabb irányzatot óhajtott megvalósítani kiadványain. Ebbeli helyes törekvésében nem esett áldozatául a magyarkodásnak és szerencsésen elkerülte ennek az irányzatnak a buktatóit. Jó érzékkel kapcsolódott a szecesszió népies irányához, az első kiadványokat Toroczkai-Wigand Edével díszíttette.
Annak érdekében, hogy a külső megjelenés is örömöt szerezzen az olvasónak, a Táltos majdnem minden szépirodalmi kiadványából amatőr változatot készíttetett, jobb papíroson, számozva, a szerző és az illusztrátor aláírásával. Ezzel is azt akarta elérni hogy a magyar könyv megszerezze magának az elismerést az idegennel, elsősorban a német és a német ízlés jegyében készült könyvekkel szemben.
A Táltos az amatőr kiadást nem vitte túlzásba olyan értelemben, mint igen sokan, főleg az 1920-as években, amikor a közönséges példány 50 koronába került, az amatőr pedig 200-ba, sőt 2000—3000-be. Csak annyival készült jobb kiállításban a számozott, amatőr példány, hogy az a vékonyabb pénztárcával rendelkező vásárló számára is elérhető legyen.
A Táltos irodalmi kiadványai közül keveset illusztráltatott. De e tekintetben Babits Mihály: Laodameia című kötete ennek a kornak szebb és sikerültebb könyvei közé tartozik. A kiadó Jaschik Álmost nyerte meg a könyv tipografizálására és illusztrálására. — Jaschik Álmos Petőfi, Ady, Babits s annyi más írónak, költőnek illusztrátora s annyi szép könyvkötés, könyvdísz tervezője, egészen egyéni formanyelven oldotta meg feladatát. Nála jobban kevesen értették a könyvkészítés minden csínját-bínját. Modern törekvések szószólója ő, aki észreveszi, hogy a minden dísz nélkül készült könyv a művészet előretolt állásainak feladását jelenti. Ő maga miközben egy régi miniátor műhely gondjával színezi a rajzokat, kötéseket tervez, előzékdíszeket, ornamenseket.
Kós Károly illusztrálta Kárpáti Aurél—Vajda László: Kőmives Kelemen c. drámáját egész oldalas rajzokkal, 500 példány külön, merített papíroson, kötve és a szerzők aláírásával. Füssi Molnár Katalin Farkas Jenő két könyvét illusztrálta. — Juhász Gyula Késő szüret-ének fedéllapját Kozma Lajos készítette, aki ezidőben Kneréknek rajzolt és tervezett könyvgrafikát. — A Táltosnak a festő és iparművész tanár, Muhits Sándor is dolgozott. Nógrády László Háború a Balatonon című regényét illusztrálta rajzokkal és színes litográfiákkal. — Haranghy Jenő, e nagytehetségű, de magát művészete kárára elaprózott művész Móricz Zsigmond: Vidéki hírek c. kötetéhez készített néhány rajzot és még néhány kiadványhoz fedélrajzot. Tulajdonképpen ennyi s alig valamivel több az, amit a Táltos az illusztrált könyv érdekében tett.”
tomkaházi Tomka Emilné:
A Kőműves Kelemen drámát igen kifejezően illusztráló Kós Károly festő-grafikus és írói munkásságán túl talán leginkább építészként vált híressé, nemzetünk legnagyobbjai között emlegetetté.
A kispesti állami munkástelep felépítése során Emil közelről szemlélhette ennek a kiváló mérnök és művész embernek a munkáját, mikor a telep főterét építették. Az egész telep megtervezésénél kiemelkedő fontosságú volt a környezetnek a közösség életére gyakorolt várható hatása, ezért a főteret, mint kiemelkedően fontos területet, külön pályázat alapján akarták megépíteni, melyet Kós Károly, mint meghívott építész nyert meg.
Emil még 1914-ben levelet kapott: „Ö Császári és Apostoli Királyi Felsége folyó év június 4-ém Bécsben kelt legfelső elhatározásával műszaki tanácsos úrnak a miniszteri osztálytanácsos czimet és jelleget legkegyelmesebben díjmentesen adományozni méltóztatott.”
Az elismerés egyrészről ugyan sarkalta is, de másrészt meg is követelt még több munkát. A kispesti munkástelep szépen fejlődött. Számos épületét – a kőröstetétleni mintafalú tervezője – Zrumeczky Dezső tervezte. A Kós Károly-féle keleti kapu melett a Zrumeczky-féle nyugati kapu a Wekerletelep talán egyik legismertebb, legjellegzetesebb épülete, amely legjobban tükrözi a népi építészeti hagyományokat.
A telepgondnokság saját kertészetet tartott fenn, s a közterületen ötvenezer fát ültettek el. A Fő tér mindig pompázott a sokszínű és illatozó virágoktól. A kertészet közreműködésével oldották meg a lakások kertjeinek növénytelepítését. A homokos talaj alkalmas volt csonthéjas gyümölcsök termesztésére is. A bérlők lakásonként négy gyümölcsfát ültettek el kertjükben, így tizenhatezer gyümölcsfa került a kiskertekbe. A lakók ribizlibokrokat telepítettek a kerítések mellé. 1917-ben olyan jó volt a termés, hogy a lakosság az éves lakbér négyszeresének megfelelő bevételhez jutott.
***
A háborúzó hadseregnek papokra is szüksége volt. Gusztit behívták tábori lelkésznek, de püspöke közbenjárt érte és Resicza-bányára küldte segédlelkésznek, igen nehéz munkakörbe. A csaknem mindennapos temetés kb. egy óra távoli temetőben, a heti 24 óra hitoktatás, és a sok egyéb lelkipásztori munka mellett a tömeges gyóntatás kimerítette.
A következő tanévben könnyebb beosztásban Nagykikindára osztották be. Egy év múlva már Temesvárt káplán, ismét sok hittan órával.
Álma arra késztette, hogy eredményesebbé kell alakítania a hitoktatást! Új módszert eszelt ki, melynek segítségével a gyermekek olyan mélyrehatóan éljék át hitünk igazságait, hogy amint egyéb gyermekkori emlékeiket, úgy ezeket se felejthessék el. Ebbő1 a törekvéséből született meg a THEOFIL.E kis gyermekhős mellett történeteiben életre keltek iskolatársai, akik Guszti tanítványaiéhoz hasonlóan élnek, iskolába járnak.
Hitoktatását úgy szervezte, hogy óráról-órára a gyermekélet egy-egy eseményéről számolt be, és ez történetesen éppen az aznap tanult hittani anyagra vonatkozott. Később, 1933-ban, két kiadás is megjelentek meséi: „Theophil. Kidolgozott hitelemzések” címen, három kötetben.
Időközben Emil és Miki a ciszterciták pár éve megnyílt új Szent Imre téri gimnáziumában folytatták tanulmányaikat
Akkoriban még – saját épület híján – a Váli utcai iskolában folyt a tanítás A rend által, a Feneketlen-tó mellé álmodott iskolát, templomot és rendházat az iskolával kezdték. A fejlődést megakasztotta az első világháború, a Werner Adolf zirci apát kezdeményezte építkezéssel csak 1929-re készülhetett el a Szent Imre Gimnázium mai épülete.
Miki osztályfőnöke (a később nagynevű igazgató és apát) Hadarits-Endrédi Vendel atya volt. A cisztercita szerzetes tanárok kiváló tantárgyi, erkölcsi és hittani nevelése egész életre ható értéket adott fiaimnak.
inárcsi Farkas Ferencné
Olvassuk tovább Szíj Rezsőnek Lacikáról és a Táltos könyvkiadóról írott monográfiáját.
„Az Ady-nemzedék majdnem valamennyi rangosabb írójának jelent meg a Táltosnál műve, s abból amatőr-bibliofil változat. így BABITS Mihálynak (A nyugtalanság völgye, 1920, Laodameia. 192? című verskötete, ez utóbbiból 500, előbbiből 100 számozott és aláírt példány készült. — CHOLNOKY Lászlónak (Bertalan éjszakája. 1918), — HEVESI Sándornak (Az igazi Shakespeare és egyéb kérdések. 1919), — HEVESY Ivántól Wagner operáinak ismertetése (1921-ben), — JUHÁSZ Gyulának (Késő szüret. 1918), — KÁRPÁTI Aurélnak (A búsképű lovag. 1919, Három régi esztendő. 1918, a VAJDA Lászlóval közösen írt Kőmives Kelemen. 1916, — KORTSÁK Jenőnek (A tűzrózsák és egyéb novellák. 1917, A Kobál-ház lakói. 1918), — KRÚDY Gyulának (Szindbád ifjúsága és szomorúsága. 1917), — MÓRICZ Zsigmondnak (Vidéki hírek és más elbeszélések. 1917, 200 példány külön számozva, egész vászonkötésben, szerző és a művész aláírásával.) — NAGY Lajosnak (Fiatal emberek. 1919), — SZABÓ Dezsőnek (Az elsodort falu, 1919. Csodálatos élet. 1921, ölj! és egyéb elbeszélések. 1922, Mesék a kacagó emberről. 192?, Nincs menekvés. 2. kiadás, 1921), — TÓTH Árpádnak (Az öröm illan. 1922), — TERSÁNSZKY J. Jenőnek (A kék gondviselés . . . 1918), — TÖMÖRKÉNY Istvánnak (Népek az ország használatában. 1917), — TÖRÖK Gyulának (A porban, 1917, A zöldköves gyűrű. 1918, Fehér virág. 1919. Az utóbbiból nem készültek számozott példányok, de gondos kivitelével így is a szebb könyvek közé tartozik.)
A Táltos adta ki az első magyar szocialista regényt, BACSÓ Bélának (akit a fehérterror pribékjei Somogyi Bélával együtt meggyilkoltak) A Stefcsik ház című könyvét, ebből is készült számozott és aláírt változat.”
***
Ha már a fehérterror említésre került, tekintsük át röviden az azt kiváltó okokat is.
Ferenc József császár meghalt.1916 végén Az új uralkodó IV. Károly pedig már a békekötés irányába tapogatózott. Az Antant békefeltételei azonban számára elfogadhatatlanok voltak. Amikor 1917 tavaszán az USA belépett a világháborúba csupán egyetlen remény maradt: ha a folyamatosan forrongó Oroszország kilép a háborúból.
A februári forradalom hatására I. Miklós cár lemondott. A bolsevikok 1917 november 7-én (a Julianus naptár szerint október 25-én) átvették a hatalmat s 1918 márciusban – a Breszt-Litovszkban kötött békével Oroszország kilépett a világháborúból.
A Monarchiában az ellátási problémák egyre súlyosabb méreteket öltöttek és a lakosság kitartása fogyott. Csapataink egy utolsó nagy rohamra készültek a Piave folyónál de az élelemmel rosszul ellátott és legyengült katonák néhány nap alatt nagy vereséget szenvedtek.
A Monarchia 1918 október 27-én fegyverszünetet kért s ezzel egyidejűleg megindult széthullása. Előbb a Csehszlovák Köztársaság, majd önálló Horvátország, és önálló Ausztria jött létre, s megszületett a különálló Magyarország.
Itt a szakszervezetekre támaszkodó szociáldemokrata párt, már a századforduló óta uszított és programja szerint: „a proletariátus felszabadítását csak tervszerű és céltudatos osztályharccal és csak a politikai hatalom meghódításával teljesítheti". 1918. október 28-án kitört az őszirózsás forradalom, majd Nemzeti Tanács alakult s az 1848-as forradalom hős miniszterelnökének unokaöccse, gróf Károlyi Mihály vezetésével alakult kormány e tanácsnak tette le a hivatali esküt. Ugyanazon a napon meggyilkolták gróf Tisza Istvánt. A Pesti Hírlap ünnepelte a Nemzeti Tanácsot. Hatvany báró Pesti Naplója pedig mámorosan tobzódott a "forradalom" győzelme felett. Az új kormánynak az általa aláírt rendkívül megalázó belgrádi fegyverszüneti egyezményt sem sikerült betartatnia, így az ország jelentős része csehszlovák, román, szerb és francia ellenőrzés alá került. Ez a Károlyi-kormány bukásához vezetett, és 1919. március 21-én az ország még magyar kézen maradt részében a kommunisták ragadták magukhoz puccsal a hatalmat. Tudták, hogy a hadsereg megmaradt egységei, még veszélyt jelenthetnek rájuk. Május 2-án a kormányzótanács ülésén a „moszkvai elvtárs” Kun Béla rettentő gettó nyelven vette át a szót: …
"... nem a románok, hanem saját csapataink veszélyeztetnék Budapestet. A csapategységeket, melyek a Tisza északi részéről jönnek vissza Budapest felé, le kellett fegyvereznünk, hogy legalább a fegyvereket megmentsük a proletáriátus számára.”
A Tanácskormány a rendőrséget és a csendőrséget a Vörös Őrséggel váltotta fel. Cserny József vezetésével egy 200 fős különítmény állt fel, akik „Lenin-fiúk”nak nevezték magukat. Hírhedt páncélvonatukon járták az országot és mindenütt felléptek, ahol a tanácsrendszert veszélyeztető megmozdulásokat sejtettek. 1919. június 22-én Cserny egy fél század vöröskatona élén rátámadt a krisztinavárosi templom körül úrnapi körmenetet járó hívekre, és lövéseket adott le rájuk; dr. Dénes Artúr ügyvéd a támadásban életét vesztette. Ez volt az „utolsó csepp” a Ludovika fiatal tisztjeinek, kiknek hősiességét Tormay Cecile örökítette meg „Ludovika” c. novellájában:
„…A Tanácskormány egy hónappal azelőtt kergette szét a Ludovika Akadémia növendékeit. Aztán mást gondolt, és visszaparancsolta őket, hogy megtanulják Marx elméletét, Lenin fegyelmét és Trockij kommandóját.
Nyolc nap sem telt bele. A tiszti étkezőben hangtalan jelentéseket mondanak a mozdulatok.
A tiszai vörös frontról megbízható tüzér ezredek jönnek. Már jönnek a főváros felé a rendőrség és a gyárak jóérzésű munkásai. És a környékbeli kisiparosokra is számítani lehet. Tisztviselők, diákok, sokan, mind. A Ludovika kapuja előtt lesz a gyülekezés. Fegyvert majd idebentről adnak ki nekik. Titokban az angolok is támogatják a felkelést.
- Tüzérségi tűz lesz a jeladás. Ma háromkor.
A hálóteremben már sorakozás van. Egyetlen hang beszél.
- Fiatal bajtársaim! Végre elérkezett az óra. Ma délután. Hazánknak és minden becsületes magyarnak a sorsa a mi kezünkben van.
- Aki nem érez magában elég erőt és akaratot nyugodtan, minden bántódás nélkül kiléphet. - A hang elhallgat és vár.
Senki sem moccan. Egy sem lép ki a sorból.
De a jeladás.. Három óra öt perc.. Hát.. Fél négy.. De hát.. Ők meg csak állnak. És ez az álldogálás.. Négy óra.. A zömök harmadéves lopva elkeni a verejtéket a homlokán. Valamelyik kicsit oldalvást hajlik. Most már kilát az ablakon. A kisiparosok nem gyülekeznek. A tisztviselők sem. Hol maradnak? Fél öt.. Öt óra..
Buda felől tompán bepuffan valami az ablakon.
- Indulj!
Ki mondta? Nem szó, nem hang, valami villanyütés mondhatta ezt. És akkor elindult a vérvesztettek utolsó vére, utolsó fiatalsága, az ősrégi katonanépnek legmeghatóbb hadserege – egy csapat gyerek. Elindultak, és szó nélkül, összeszorított ököllel vitték, talán meghalni vitték szegény kis fiatal életüket.
A vörös kapuőrséget már lefegyverezték a rohanó rajok, a főépületet megszállták, túl a falon már a József telefonközpont is a kezükben van.
Egy pillanatra új lesz az élet. Ők elvégezték a rájuk bízott feladatot. És a kerten átragyog a lehajló nyári nap.
Már haza is küldik a kapu felé szállingózó kisiparosokat. Úgyis kevesen vannak. És valamiféle túláradó nagylelkűségből, mert minden ilyen kitűnően sikerült, az Akadémia összefogdosott politikai megbízottait is szélnek eresztik, kieresztik a városba…
Tompa dörrenések rezzentik meg a fülledt levegőt. A Ludovika ablakai visszatüzelnek. Menekülnek a maradék vörösök. Legelöl menekül a politikai megbízott. Csak most látni az elvtársat, most, mikor szalad. A járdán sebesültek másznak..
Egy lövés csattan odakinn.
Valaki őrült sietséggel rohan végig a folyosón.
- Támadnak a vörösök!
Növekszik a lárma
- Sokan! Az Orczy út felől. Két és fél század!
- De hát hol maradnak a Tisza fronti tűzérezredek?
Golyó csapódott a szomszédos fába. Már nem mondta tovább..
- Jönnek! Az Üllői útról is vagy másfél század.
Túlról már fejek bukkannak fel a fal tetején. A kert rájuk tüzel. Lebuknak a fejek, nehéz testek csattannak a kövezeten, és onnanfelől jajgatni kezd az éjszaka.
A Ludovika visszaverte a harmadik támadást.
- Már nem jönnek a mieink..
- Fogytán van a muníció..
- A helyzet tarthatatlan.
Már a hadügyi népbiztos parancsát is tudják a folyosón.
Húsz percnyi időt adnak. Ki kell vonulni felemelt kézzel. Különben aknavetőkkel repítik fel az egész épületet.
- Mi vár reánk? Forradalmi vésztörvényszék? Börtön? Halál? – Hol maradnak a tiszai tüzérezredek? A kisiparosok s az angolok?
Senki… senki. A külső világ elhagyta őket….”
A ludovikások fegyveres próbálkozása elszigetelt maradt, a Vörös Őrség és a hadsereg fővárosi egységei heves tűzharc után felszámolták. Az akadémia növendékeit és parancsnokaikat Guido Romanelli olasz alezredes megmentette Kun Béla véres megtorlásától.
Egy új kommunista állam kialakulását már ellenző Antant ekkor támogatni kezdte a magyar földre jogtalanul betörő csapatokat, aminek eredményeképp a Magyar Tanácsköztársaság végül 1919. augusztus elsején elbukott, a népbiztosok elmenekültek az országból.
Ez a pár hónap a magyar nemzet túlnyomó többségével megutáltatta a „demokratikus berendezéseket”, sőt a szociáldemokraták szégyenletes szövetkezése a kommunizmussal hosszú időre népszerűtlenné tette a szociális gondolatnak a munkásságra való alkalmazását. Ily módon a magyar munkásság szenvedte meg a többnyire idegen származású vezetőinek hatalmi őrületét.
Az ország egyre bizonytalanabb helyzetében az Antant az egyetlen tényleges hatalommal bíró katonai parancsnokkal, Horthy Miklóssal kezdett tárgyalásokat, aminek eredményeképp 1920 március elsején az ellentengernagyot Magyarország kormányzójává választották.